آشنایی با غذاهای هلندی

0
381
eten in netherlands
eten in netherlands

مجله خبری توریستی ایرانیان هلند: اگرچه هلندی ها به غذاهای بین المللی خصوصا غذاهای چینی، اندونزی و سورینامی علاقه زیادی دارند، اما این کشور خوراکی های مخصوص به خودش را هم دارد که در اینجا به پنج مورد مهم آنها اشاره میکنیم.

سوپ نخود فرنگی

سوپ نخود فرنگی، یکی از سوپ‌هایی است که بسیار غلیظ تهیه می‌شود. به نحوی که به سوپ خامه‌ای معروف است و این تفاوت آشکار سوپ نخود فرنگی کشور هلند با دیگر کشوهای جهان است. آن‌ها معمولا این سوپ را در فصل زمستان و همراه با نان تهیه شده از گندم سیاه میل می‌کنند. البته پرواضح است که اضافه کردن مقداری گوشت خوک دودی، طعم ویژه‌ای به این غذای گرم و پرانرژی خواهد بخشید.

 

استامپوت

پوره سیب‌زمینی به  همراه سبزیجات، کلم پیچ، شلغم و غیره که سپس در قابلمه پخته می‌شود. تنها نوع گوشتی که معمولاً باید در این غذا استفاده شود سوسیس است.

هوت اسپوت  hutspot

سیب زمینی، هویج و پیاز در یک قابلمه با چاشنی برگ بو پخته میشوند. پس از پختن برگ بو را جدا کرده، آب کشی و له میکنند. نمک فلفل و اندکی شیر این غذا را خوشمزه تر خواهند کرد. مثل غذاهای دیگر با گوشت یا سوسیس میل فرمایید.

کوفته گوشت (چرخ کرده)  gehaktballen

در زبان فارسی معمولا به ان کوفته قلقلی میگوییم. در هلند این خوراکی  گاهی  همراه با سایر مواد تشکیل دهنده مانند خرده نان، پیاز خرد شده، تخم مرغ، کره و چاشنی تهیه شده و سپس با  کباب شدن سرخ کردن، پختن، بخار دادن یا در سس پخته می شود. این خوراک به تنهایی، با سبزیجات و یا با یکی از انواع ستامپوت سرو میشود

Zuurkool

نوعی از استامپوت (سیب زمینی له شده) است که در تهیه ان از کلم ترش استفاده میشود.