جشنواره بهار، بزرگداشت نوروز در هلند

0
374
nowruz in netherlands
nowruz in netherlands

روز یکشنبه اول ماه می، در شهر اوترخت هلند، جشنی با هدف بزرگداشت نوروز و معرفی آن برگزار شد.

  این جشن در یکی از پارک های این شهر برگزار شد و مورد استقبال خوب پارسی زبانان ساکن هلند و همچنین علاقمندان به زبان و فرهنگ ایرانی قرار گرفت. مراسم با صحبت های مجری که به دو زبان فارسی و هلندی این جشنی را معرفی نمود آغاز شد و با موسیقی، رقص، ساز و آواز و نمایش های فرهنگی همراه بود.

در اطراف محل برگزاری و سن اصلی، چادر هایی در نظر گرفته شده بود که در هر چادر تم های مختلفی به نظر شرکت کندگان می رسید. نمایش هفت سین، نمایش آثار هنری هنرمندان ونقاش های ایرانی ساکن هلند و همچنین محل ویژه ای برای نقاشی تخم مرغ ویژه کودکان و نوجوانان درنظر گرفته شده بود.

در این برنامه گروه رقص ایرانی هلندی، با لباس های محلی طراحی شده ویژه این مراسم، رقص های زیبایی را با موسیقی ایرانی، افغان، و تاجیکستانی اجرا کردند که بسیار مورد توجه و تشویق حاضران قرار گرفت. علاوه بر گروه رقص، خانم هلیا، آموزگار و مدیر مدرسه رقص در هلند هم به اجرا پرداخت. اجرای رقص وی با آهنگها و ترانه های سنتی ایرانی آمیخته بود و بسیار مبتکرانه و زیبا هماهنگ شده بود.

549 545 544 543 542 517 521 527 528 533

در ادامه ی برنامه هم یکی از جوانان ایرانی ساکن هلند به اجرای برنامه قصه گویی ( به زبان هلندی) پرداخت. او داستان های کوتاهی از شاهنامه و معرفی قهرمانان و پهلوانان افسانه ای ایرانی را برگزیده بود و ضمن معرفی شاهنامه در مورد جایگاه نروز در آن هم آگاهی داد.

این مراسم از ساعت دو بعد از ظهر تا ۶ عصر ادامه داشت. برگزار کننده ی این جشن یک سازمان فرهنگی بنام

Culturelezondagen  بود که در هماهنگی با سازمان فرهنگی Ongekend bijzonder

  هماهنگ کننده و مجری این جشن بوده اند.

 لازم به ذکر است در برپای این جشن پناهجویان وپناهندگان ایرانی و غیر ایرانی ساکن هلند بصورت داوطلبانه همکاری داشتند.

برای دیدن ویدئو های این مراسم اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید