درد و دل یک دانشجوی ایرانی در هلند

0
452
IraanseStudenten
IraanseStudenten

تصور کن یه دانشجو هستی و در حال اماده شدن برای ادامه تحصیلت تو خارج از کشورتی! با همه سختی هایی که پیش روت داشتی، بالاخره مقداری پول جمع میکنی وکارهای لازم رو برای دانشگاهت انجام میدی. فقط چند تا مرحله مونده که یه آینده درخشان برای خودت ترسیم کنی.بسیار هیجان زده ای و برای شروع تجربه فوق العاده ات ،آروم و قرار نداری و سر از پا نمیشناسی! و ناگهان….با نزدیک تر شدن شروع ترم ات به یکباره، پولی که جمع کردی دیگه کافی نیست!!! دیگه نمیتونی پول اجاره،شهریه،بیمه،رفت و آمدت به دانشگاه،کتاب و خورد و خوراکتو تو خارج از کشورت بدی! مقدار پولی که تو حسابته همونه اما پولت اونقدر ارزششو از دست داده که حالا حداقل ۴برابر اون پول رو لازم داری تا بتونی آینده درخشانی رو که میخواستی رقم بزنی! حالاچیکار میتونی بکنی؟! جمع کردن همین مقدار پول هم سالها برات طول کشیده! حالا چطور میتونی تو کمتر از چند هفته این مقدار پول روچهار برابر کنی؟!؟ اونم تو زمانی که نابه سامانی های اقتصادی جامعه ات،گریبانگیر تو و خانواده ت هم شده!!! با اونهمه تلاش و همتی که تو سالها داشتی، در کمتر از چند ماه ،بدون اینکه کاری از دستت بربیاد ،همه رویاهات از هم میپاشه»
این متن شاید بیشتر به یه کابوس شباهت داشته باشد، اما این ،داستان زندگی تلخ بسیاری از ایرانی ها و به خصوص دانشجوهای ایرانی خارج از ایران است!
وبسایت NOS به تازگی تاثیر تحریم های ایران بر زندگی عامه ایرانیان را به انتشار رسانیده است. این وضعیت به خصوص با تصویب بخشنامه های متعدد بانک مرکزی، در خصوص عدم تخصیص ارز با نرخ دولتی به دانشجویان رو به وخامت گذاشته است.
NOS این وضعیت را در قالب شخصیت یاسمین (۲۴) به نمایش میگذارد.یاسمین(۲۴) کاراکتری است که با هزاران امید قصد ادامه تحصیلات در دانشگاه های هلند را دارد اما این فرصت را به دلیل تفاوت های اقتصادی دو کشور،سقوط ارزش ریال و البته عدم حمایت از طریق ارگانهای مردم نهاد از دست میدهد. داستان های اینچنینی به وضوح تاثیر سیاست را در زندگی میلیون ها نفر از مردم عادی ترسیم مینماید. توماس اردبرینک،,خبرنگار معروف هلندی در مصاحبه با ۵دانشجوی ایرانی و استفاده از آمار دقیق مربوط به این موضوع ، این داستان را به رشته تحریر درآورده است.

 

مترجم:ارمغان اظهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید