رشد گرایش های راست گرایانه در اروپا!

0
270
1B09BC04 29A2 4E3D 997C BE502B614A48
1B09BC04 29A2 4E3D 997C BE502B614A48

رویکرد های اصلی بین جریان های سیاسی در کشور های اروپایی در واقع بر دو محور راست و چپ سیاسی می چرخد که هر کدام شاخص های خاص خود را دارند.
گرچند احزاب سیاسی با متغیر های لیبرالستی، سوسیالیستی، هواداری از محیط زیست، حمایت از حیوانات و تاکید بر ارزش های سنتی آیین مسیحیت و ملی گرایی از هم تغییر رنگ می دهند اما تمام این تشابه ها و تفاوت ها در رویارویی با دو قطب راست و چپ رنگ می بازند.

جدا از پیشنه تاریخی و خواستگاه اصلی دو جریان راست و چپ که از پارلمان فرانسه شکل گرفته است اما رشد و توسعه این دو جریان در کشور های مختلف اروپایی ویژگی های خاص خود را دارد. در اکثر کشورهای اروپایی یکی از احزاب در حال رشد، احزاب دست راستی و ملی گرا ها می باشد.

در طول دو دهه اخیر، رویارویی جریان راست و چپ در کشور کوچک هلند که یکی از دموکراسی های فعال اروپا است، زمین لرزه های چشم گیر سیاسی را بوجود آورده است.

ویژگی های که جریان های راست گرا در هلند بخود اختصاص داده اند عبارت است از:
۱) ملی گرایی افراطی و تاکید بر سنت های تاریخی!
۲) خروج از اتحادیه اروپا و یا سلطه کمرنگ برکسیل!
۳) مخالفت با حضور مهاجرین کشورهای اسلامی در هلند
۴) مخالفت با تعدد فرهنگی

آنچه ذکر شد، برجسته ترین شاخص های جریان راست بود که البته رویکرد های سیاسی کوچک تر نیز در کارنامه خود دارند.

ویژگی های جریان های چپ در این کشور:

۱) تاکید بر ارزش های سوسیالیستی
۲) توزیع عادلانه ثروت بین لایه های مختلف ااجتماعی
۳) آزاد گذاشتن مرز برای ورود مهاجرین
۴) برسمیت شناختن تعدد فرهنگی ( ملتی کلترالیسم)

در حدود بیست سال پیش یک فیلسوف و استاد دانشگاه به نام” پیم فارتون ” از جناح راست وارد حوزه سیاسی در هلند شد، در انتخابات شورای شهر در شهر بندری روتردام بیشترین کرسی این شورای را بدست آورد و در یک ایتلاف سیاسی، اداره محلی این شهر را بدست گرفت.

برنامه های وی در عرصه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به فاکتور های جدید اشاره داشت.

از نظر سیاسی، پیم فارتون نظام سیاسی آمریکا را برای هلند پیشنهاد داشت که دو حزب سیاسی در گردش قدرت سهیم باشد و دارایی ریاست جمهوری انتخابی باشد.

از نظر اقتصادی، برای طبقه پایین اقتصادی اجتماعی که از حمایت های اجتماعی دولت بهره مند می شوند، نظر متفاوت داشت و می گفت که این لایه از جامعه راهی بسوی فقر دنبال می‌کنند و در نهایت به جرم و جنایت در جامعه منجر می‌شود، برای این لایه از جامعه ساز و کار های ویژه را پیشنهاد کرده بود.

از نظر اجتماعی و فرهنگی، اسلام را ضد فرهنگ غرب و جامعه هلند می دانیست و راهکارهایی برای همسانسازی جامعه مهاجرین با جامعه هلند پیشنهاد می کرد.

اما این سیاست مدار پیشرو پیش از انتخابات پارلمانی هلند در سال 2002 که می رفت حتی نخست وزیر شود در حین خروج از یک مصاحبه تلویزیونی توسط یک چپ افراطی کشته شد و اولین فتل سیاسی در هلند بعد از جنگ جهانی دوم به حساب می‌آید.

بعد از این سیاست مدار جنجالی، میراث سیاسی ویرا #خرت ولدز رهبر حزب آزادی هلند دنبال کرد که در پارلمان هلند در این دوره دومین قدرت سیاسی است اما هیچ حزب سیاسی ویرا در ایتلاف خود نپذیرفت و این حزب در واقع در حوزه قدرت سیاسی در یک انزوایی سیاسی بسر می برد.

چهره جدید سیاسی که در انتخابات شوراهای ولایتی کشور هلند، توجه جامعه هلند را بخود جلب کرد، #جیری بودِه است. این چهره سیاسی دوسال پیش با تشکیل حزب سیاسی تحت عنوان ” فرم برای دموکراسی ” با دو کرسی وارد مجلس شد، در طول این مدت، هسته قدرت سیاسی را مورد حمله قرار داده و بخصوص رویکرد های چپ گرایانه ایتلاف حاکم را نقد می کرد.
در انتخابات شوراهای ولایتی و مجلس سنا هلند که در ۲۰ مارچ بر گزار شد ، این حزب پیروزی چشم گیری را به خود اختصاص داد. بیشتر از هشتاد کرسی در ۱۲ ولایت هلند بدست آورد و ۱۳ کرسی در مجلس سنا کسب کرده و فعلا بزرگترین فراکسیون را در این مجلس هفتاد نفری از آن خود کرد ، در حالیکه حزب حاکم لیبرال دموکرات دارای ۱۲ کرسی می باشد.

در نظر سنجی های تازه حزب فرم برای دموکراسی بزرگترین حزب نشان داده می شود، اما در جناح چپ احزاب سیاسی یکی پس از دیگری شعاع وجودی اش ضعیف تر می شود. این مطلب توسط یکی از خوانندگان گرانقدر سایت ایرانیان هلند نوشته شده و نظرات نویسنده محترم تلقی می شود.
نویسنده عزیز جعفری. مقیم روتردام

photo©EuroNews.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید