روز نارنجی هلند، روز پادشاه

0
1145
kings day in amsterdam
kings day in amsterdam

مجله خبری توریستی ایرانیان هلند: ۲۷ آپریل روز تولد پادشاه هلند است و به همین مناسبت در سراسر این کشور جشن و شادی برگزار می شود. مردم هلند لباس نارجی رنگ می پوشند که سمبلی از نام خانوادگی خاندان سلطنتی این کشور، اورانیه (نارنجی) است و بصورت سنتی در شهرهای کوچک و بزرگ بازار فروش خرده ریز برگزار می شود. روز پادشاه در هلند تنها روزی است که بساط کردن در خیابان و فروش اجناس نیاز به مجوز ندارد. لذا در گوشه و کنار هر خیابان، عده‌ای به خرید و فروش آثار هنری و دستی و حتی لباس می‌پردازند. به نوعی این روزبه عنوان روز اتحاد ملی شناخته می‌شود
این مراسم پیش از سلطنت ویلم الکساندر پادشاه فعلی بنام روز ملکه در روز ۳۰ آوریل و در واقع به عنوان روز ملکه هلند جشن گرفته می شد . این سنت از تاریخ ۳۱ اوت ۱۸۸۵ میلادی، روز تولد ویلهلمینای هلند پی گرفته شده است.
همه ساله، شاه و خانواده سلطنتی بعنوان بخشی از مراسم از یک شهر یا بخش بازدید می‌کنند. در سال ۲۰۱۶، آنها از زووله بازدید کردند و در سال جاری آنها مهمان شهر تیلبورخ خواهند بود .
در روز پادشاه جشن های بزرگی در قالب کنسرت های خیابانی در فضاهای عمومی، به ویژه در آمستردام برگزار می شود. پیشبینی می شود امسال شمار افرادی که برای جشن به آمستردام می روند از ۸۰۰ هزار نفر بگذرد.