فهرست بستن

راهنمای سفر به برلین

راهنمای گردشگردی

سفر به دور دنیا یکی از هیجان انگیزترین کارهایست که می توانید در زندگی انجام دهید.

در سفر علاوه بر بهبود روحیه ، می‌توانید با افراد جدید آشنا شوید و فرهنگ‌های مختلف ،آداب و رسوم، محل‌های دیدنی و غذاها را بشناسید.

در سایت ایرانیان هلند ، ما تصمیم گرفته ایم به شما کمک کنیم تا بتوانید شناخت بهتری از برترین شهرهای توریستی جهان پیدا کنید تا اگر تصمیم به سفر دارید طبق علایق و اهداف سفرتان بهترین استفاده از زمان و شهر محل سفر را داشته باشید.

 

برلین پایتخت آلمان و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر بیش از هر شهر اروپایی دیگر، تاریخ پرفراز و نشیب دارد ، این شهر در سال های ۱۹۴۹ تا ۱۹۸۹ در جریان جنگ های جهانی به دو قسمت برلین غربی و شرقی تقسیم شد و دیواری بزرگ بین این دو قسمت کشیده شد و در آن دوران برلین تاریخ بدی را پشت سر می گذاشت تا این که با فرو ریختن این دیوار، دوباره امید به این شهر برگشت .در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری اروپایی تبدیل شده است. اینجا، شهر تاریخ و هنر است و به شهری ایده‌آل برای دانشجویان و هنرمندان جوان شناخته می‌شود. شور و شوق زندگی مدرن در کنار تاریخ و هنر باشکوه شهر، در کنار هم شهری زیبا و رویایی برای سفر ساخته‌اند.

برلین شهری قدیمی با قلبی جوان است؛ هر آنچه که از تفریحات و سرگرمی‌های جذاب در نظر داشته باشید در آن پیدا می‌شود. گوشه و کنار آن پر از ساختمان‌های تاریخی و موزه‌های دیدنی است. کافه‌ها و رستوران‌های دنج و قدیمی، تنها گوشه‌ای از جلوه‌های دیدنی شهر هستند که دوران قرون وسطی و خیابان‌های سنگ‌فرش را به خاطر می‌آورند. مراکز خرید بزرگ و مدرن، سبک زندگی شهری معاصر را به زیبایی نشان می‌دهند. در مجموع، برلین یک مقصد گردشگری کامل و رویایی است که هر سلیقه‌ای که داشته باشید، در آن جاذبه گردشگری و تفریح مورد نظرتان را پیدا می‌کنید.

تابستان‌ها روح زندگی در این شهر بیشتر دمیده شده است و تا ماه‌های مِی و اکتبر هم ادامه دارد، چراکه در طول این مدت جشن‌های فراوانی در محیط‌های باز شهری برگذار می‌شود و فستیوال‌های خیابانی متعددی هم در این شهر انجام می‌شوند. بعد از تابستان، بهترین زمان برای بازدید از برلین در کریسمس و ایام سال نو است که می‌توانید در بازارهای فصلی حضور پیدا کنید و از تماشای آتش‌بازی‌های مختلف لذت ببرید.

در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری این شهر و نیز به بررسی مواردی چون اقامت ، رفت و آمد و خورد و خوراک میپردازیم:

 

معروف ترین جاذبه های گردشگری برلین :

دروازه براندنبورگ:

پاریس برج ایفل، لندن ساعت بیگ بن و مسکو میدان سرخ را دارد اما در قلب برلین این دروازه براندنبورگ است که بدون شک مهم‌ترین اثر و شناخته‌شده‌ترین نماد تحولات قرن ۲۰ام است. این سازه عظیم به خودی خود از صلح و جنگ، آزادی و ظلم، اتحاد و جدایی صحبت می‌کند و در دنیای غرب امروز هنوز این هم این پیام را منتقل می‌کند.  شاید بتوان گفت که این دروازه برداشتی آزادانه از آکروپلیس در آتن است که برای پادشاه فردریک ویلهلم دوم در سال 1791 ساخته شد. این بنای تاریخی ماسه سنگی 26 متری در منطقه‌ی مرکزی، اولین ساختمان نئوکلاسیک برلین بود که به خاطر ارابه‌ی چهار اسبش، شش ستون بزرگش که پنج مسیر عبور ترافیکی را تشکیل می‌دادند (که مسیر میانی منحصراً متعلق به خانواده سلطنتی بود) و دو ساختمانی که توسط مأموران عوارضی و نگهبانان استفاده می‌شد، درخور توجه است. دروازه براندنبورگ همچنان نمادی برای برلین به حساب می‌آید و بازدیدکنندگان معروفی، از جمله بیل کلینتون و باراک اوباما را به خود دیده است.

یادبود دیوار برلین:

تاریخ دیوار برلین در سال 1961 آغاز شد، زمانی که آلمان شرقی، برای جلوگیری از هجوم سیل پناهندگان از شرق به غرب، ورود به بخش شرقی شهر را ممنوع کرد. تا قبل از سال 1989 که دیوار برلین فرو پاشید، این دیوار چهار متری به طول 155 کیلومتر کشیده شده بود، 55 خیابان را جدا کرده بود و 293 برج دیده‌بانی و 57 انبار داشت. امروزه تنها بخش‌های کوچکی از این دیوار نقاشی شده باقی مانده است؛ از جمله یک بخش 1.4 کیلومتری که به‌عنوان یادبودی از دیوار برلین حفظ شده و یادآور دلسرد کننده‌ای از خصومت و دشمنی‌ای است که روزگاری منجر به جدایی در اروپا شد. جالب‌ترین بخش‌های آن عبارت‌اند از موزه‌ی کمپ پناهندگان (Marienfelde) با نمایشگاه‌هایی که مربوط به یک و نیم میلیون مردم پناهنده‌ای است از برلین رد شدند. همچنین خانه‌ی موزه در محل بازرسی چارلی که نمایانگر شناخته شده ترین نقطه عبور بین شرق و غرب برلین است، با نمایش‌ها و مصنوعاتش که نمایانگر تاریخ حقوق بشر هستند توجه گردشگران را جلب می‌کند.

جزیره موزه :

بین رودخانه‌ی اشپری و کوپفرگرابن، جزیره‌ی موزه در یک کانال 400 متری، بخشی فوق‌العاده‌ای برای سیاحت است.

در این بخش می‌توانید بسیاری از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های شهر، از جمله موزه‌ی کهن که در سال 1830 برای نگهداری از جواهرات و تاج و تخت و دیگر گنجینه‌ها سلطنتی ساخته شده بود را پیدا کنید. توسعه بیشتر آن منجر به احداث موزه جدید در سال 1855 شد و بعد از آن گالری ملی در سال 1876 و موزه‌ی  Bode  که بهترین کلکسیون عتیقه‌جات شهر است، در سال 1904 ساخته شدند.

اگر با توجه به محدودیت زمان، تنها قادر به دیدن یک یا دو موزه هستید مطمئن شوید که یکی از آن‌ها پرگامون با ساختمان‌های دیدنی و جذاب تاریخی بازسازی شده‌ی خاورمیانه‌ای اش است. گالری ملی قدیمی هم با آن مجموعه‌ی بی‌نظیرش از نقاشی‌های قرن 19، مورد علاقه‌ی هنردوستان واقع می‌شود. علاوه بر این، جزیره‌ی موزه تقریباً به طور کامل عاری از ترافیک است.

کاخ شارلوتنبورگ:

کاخ شارلوتنبورگ قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین ملک پروسی برلین است که برای چندین دهه، مهم‌ترین اقامتگاه خاندان سلطنتی آلمان بود. این کاخ بزرگ که به زیبایی ترمیم شد، به خاطر بسیاری از ویژگی‌های مهمش قابل ستایش است. از گنبد عظیم مرکزی 50 متری‌اش بگیرید تا نارنجستان نفیسی که در 1712 به آن اضافه شد. این بنا در 1746 ساخته شده و جایی است که در آن بازدیدکنندگان شانس این را دارند تا یک نگاه اجمالی به شکوه و جلالی که در آن پادشاهان پروس و منتخبان زندگی می‌کردند؛ از اتاق خواب «فردریک اول» و مبلمان و تابلوهای بی‌نظیرش گرفته تا آپارتمان‌هایی که منزلگاه جانشینان او بود. از جمله دیگر چیزهای جالب، اتاق غذا خوری حکومتی و گالری طلایی 42 متری‌اش با گچ‌بری‌های طلاکاری است. داخل کاخ قدیمی، جایی که کابینت‌های چینی قرار دارند، جایگاه یکی از مهم‌ترین کلکسیون‌های چینی‌جات آلمان است. در کنار آن، نمایشگاهی از اقلام با ارزش از جمله جواهرات سلطنتی وجود دارد. از دیگر نکات برجسته‌ی پارک کاخ، می‌توان به قدمت آن از سال 1697 و غرفه جدید (Neue Pavilion) که در سال 1788 به سبک ویلاهای ناپلی ساخته شده است و ایوان چای خوری‌ای که کلکسیونی فاخر از ظروف چینی برلین دارد، اشاره کرد. توصیه می‌شود که حتماً از آرامگاه سلطنتی و همچنین حیاط بزرگی که در آن مجسمه بزرگ فردریک ویلیام براندنبورگی وجود دارد بازدید کنید.

کلیسای جامع برلین:

این کلیسا برای گنبد 75 متری و آن زنگ‌های قدیمی‌اش که قدمتشان به سال 1532 می‌رسد، معروف است. کلیسای جامع برلین در سال 1905 در محل سابق یک کلیسای جامع قدیمی‌تر مربوط به زمان «فردریک کبیر» تکمیل شد. این ساختمان (بزرگ‌ترین کلیسای برلین) که به سبک باروک نوین ساخته شده، به سه بخش اصلی تقسیم شده است: کلیسای یادبود، کلیسای غسل تعمید و عروسی و کلیسای محلی. پس از چند دهه کار پر زحمت برای تعمیر آسیب‌های جنگ، کلیسا در نهایت به شکوه سابق خود بازگشت و نکات قابل توجه بازدید از آن شامل موارد زیر است: راه پله‌ی شاهنشاهی که با گچ‌بری‌های برنز تزئین شده، 13 نقاشی تمپرا از نقاش منظره پرداز برلینی «آلبرت هرتل» در سال 1905 و گالری شاهنشاهی با مناظر زیبایش از مناطق زیر گنبد! همچنین سردابه‌ی هوهنزولرن (Hohenzollern) حاوی نزدیک به 100 تابوت سنگی، تابوت معمولی و بناهای تاریخی قرن‌های 16 تا 20 میلادی است که برخی از آن‌ها مربوط به شاهزاده‌ی بزرگ و همسرش دوروتیا و فردریک اول و همسرش سوفی شارلوت هستند. سعی کنید در زمان سفر خود، برای یکی از کنسرت‌های بی‌شمار کلیسای بزرگ یا موسیقی‌های مذهبی وقت بگذارید و حتماً از 270 پله‌ی برج برای دیدن منظره‌ی فوق‌العاده جزیره‌ی موزه بالا بروید.

باغ موزه گیاهشناسی:

باغ گیاهشناسی برلین-دالم در اصل آشپزخانه و گلخانه‌ی کاخ سلطنتی بود که در سال 1679 به دستورشاهزاده‌ی بزرگ ساخته شده است. این باغ پس از آن که در پایان قرن 19 به Dahlem منتقل شد، به یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین باغ‌های گیاه شناسی در جهان مبدل گشت. این مکان با مساحتی در حدود 104 جریب، خانه‌ی بیش از 22،000 گونه مختلف گیاه است؛ از جمله یک‌ سری از گیاهان که از لحاظ جغرافیایی مرتب شده‌اند، یک باغ کشاورزی با 2200 گونه از درختان و درختچه‌ها، یک بخش مختص گیاهان دارویی، 16 گلخانه برای گیاهان مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری (از جمله خانه گرمسیری بزرگ) و یک دریاچه‌ی بزرگ که زیستگاه گیاهان دریایی و گیاهان مرداب است، زینت دهنده‌ی مرکز باغ است. همچنین باغ شاهزاده با باغ سبزی 17 قرن خود و یک رستوران باغی و موزه گیاه شناسی بسیار عالی با نمایشگاه گیاه شامل بیش از دو میلیون گیاه و یک کتابخانه وسیع، به شدت ارزش بازدید را دارد.

ساختمان پارلمان رایشتاگ:

با اعلام امپراتوری آلمان در تالار آینه‌ی ورسای در سال 1871، برلین نقش پایتخت امپراتوری را به دست آورد و خود را نیازمند به یک ساختمان بزرگ‌تر و معتبرتر به‌عنوان خانه دولت دید. سنگ بنای این مجلس جدید، یک قصر بزرگ و زیبای متناسب با نئو‌رنسانس، توسط خود امپراتور در سال 1884 بنا نهاده شد و ده سال بعد به پایان رسید. پس از تخریب آن طی یک آتش سوزی در سال 1933، بخش عمده‌ای از ساختار قدیمی‌اش در سال 1970 بازسازی شد، اما پس از اتحاد مجدد، با تصمیم دولت برای بازگردانی مقرش از بن به برلین، رایشتاگ (Reichstag) در اواخر 1990 تحت یک بازسازی کامل قرار گرفت. یکی از نکات ویژه‌ی این بازسازی با شکوه، گنبد جدید آن (Kuppel) است که از شیشه ساخته شده و منظره‌ی فوق‌العاده‌ای از اطراف شهر نمایش می‌دهد؛ به خصوص شب‌ها از رستوران پشت بام! توجه داشته باشید که ورود به گنبد و تراس بلیطی است و با توجه به تقاضای زیاد، توصیه می‌شود که از قبل بلیط تهیه فرمایید. البته در همان روز هم می‌توان ثبت نام کرد، اما توقع دو یا سه ساعت انتظار را داشته باشید.

کلیسای یادبود پرنس ویلهلم:

کلیسای یادبود پرنس ویلهلم که یکی از جالب‌ترین مکان‌های برلین به شمار می‌آید، در واقع دو کلیسا است: کلیسا فوق مدرن جدیدی که در سال 1961 طراحی شد و در کنار آن، ویرانه‌های کلیسای اصلی! ساخت این بنا در سال 1895 به افتخار شاه ویلهلم اول به پایان رسید و ساختمان اصلی آن در سال 1943 نابود شد، اما بقایایش در مجموعه جدید گنجانیده شدند. نتیجه‌ی آن هم اکنون نقطه‌ای جالب در برلین است که یک سالن یادبود شامل عکس‌ها، بقایای موزاییک و بقایای معماری دارد. این بنا همچنین به‌عنوان یک بنای یادبود جنگ شناخته می‌شود. آذین مرکزی آن یک مجسمه‌ی مسیح از یک کلیسای قدیمی و یک صلیب میخی از کلیسای جامع کاونتری انگلستان است که قبل‌تر در جنگ جهانی دوم توسط بمب‌های آلمانی نابود شد. بازدیدکنندگان می‌توانند در مراسم یکشنبه، شامل شب موسیقی (سرود، رسیتال اعضا و سرودهای دست جمعی) و مراسم‌های عبادت ایام هفته شرکت کنند.

گندرمن مارکت:

گندرمن مارکت، یکی از بزرگ‌ترین میادین برلین، توسط سه ساختمان تاریخی بزرگ محاصره شده است؛ خانه‌ی کنسرت ، کلیسای جامع فرانسه و کلیسای جامع برلین که با هم یکی از دیدنی‌ترین گوشه‌های شهر را تشکیل می‌دهند. خانه‌ی کنسرت که در سال 1821 در محل سابق یک تئاتر ساخته شد، از دیرباز یکی از مهم‌ترین تئاترهای برلین بوده است. نمایش  Iphigenieی گوته در افتتاحیه‌ی آن اجرا گردید و به خاطر معماری باشکوهش بسیار معروف است؛ همچنین محل اجرای ارکستر خانه‌ی کنسرت برلین، یکی از محبوب‌ترین ارکستر سمفونی‌های کشور است. در مقابل ساختمان بنای یادبود شیلر قرار دارد که برای چهار مجسمه‌ی زنی که روی طاق فواره قرار دارند و نمایانگر مفاهیم غزل (با چنگ)، درام (با خنجر)، تاریخ (با لوح هایی که نام گوته، بتهوون، میکل‌آنژ و دیگران بر روی آن‌ها حک شده است) و فلسفه (با طوماری پوستین که روی آن عبارت “خودتان را کشف کنید” نوشته شده است)، قابل توجه است. اگر در فصل زمستان از برلین دیدن می‌کنید، طوری برنامه‌ریزی کنید که زمان سفرتان هم‌زمان با بازار کریسمس محبوب گندرمن مارکت باشد.

یکی دیگر از میدان‌های مشهور برلین، میدان الکساندر (معروف به “الکس”) است که مرکز اصلی زندگی در شرق برلین بود و در حال حاضر محل قرارگیری ساعت‌های دنیاست؛ یک محل محبوب برای گذاشتن قرار ملاقات! در نزدیکی آن نیز، برج تلویزیون با چشم‌انداز پانورامایی از شهر قرار دارد.

اگر بخواهید برلین را مانند حرفه‌ای‌ها بگردید، باید به سراغ خیابان‌های معروفش رفته و به ماجراجویی مشغول شوید.

خیابان‌ها، میادین و شاهراه‌های یک شهر هم به اندازه موزه‌ها و یادمان‌هایش مهم هستند. برلین در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه به تمامی با روح این شهر آشنا شوید، برای اکتشاف خیابان‌های مدرن بی‌شمارش آماده باشید. در ادامه تعدادی معروف‌ترین‌ خیابان‌های برلین را به شما معرفی خواهیم کرد:

خیابان اونتر دن لیندن:

معروف‌ترین خیابان برلین، اونتر دن لیندن -در ترجمه‌ی تحت الفظی به معنای خیابانی که زیر درختان لیمو است- برای قرن‌ها به طور یکسان برای توریست‌ها و مردم محلی یک جاذبه بوده است. این خیابان پهناور که 1400 متر طول دارد و منطقه‌ی پاریسر پلاتس در مقابل دروازه‌ی براندنبورگ را به باغ خوش گذرانی (Lustgarten)  متصل می‌کند، مسیر سواری خاکی‌ای بود که در 1573 خانواده سلطنتی برای رفتن به شکار به باغ حیوانات (Tiergarten) از آن عبور می‌کردند؛ مسیری که در سال 1647 بزرگ‌ترین شاهزاده‌ی آلمان با کاشتن شش ردیف درخت در کناره‌های آن از جمله همان درخت‌های معروف لیمو، قالب بندی‌اش کرد. امروزه، دو لاین ماشین‌روی این خیابان توسط یک پیاده‌روی مرکزی که بیشتر عرض خیابان را به خود اختصاص داده و یک مکان فوق‌العاده برای استراحت و تأمل در شهر شلوغ اطراف شماست، از هم جدا شده‌اند. مکان‌های دیدنی قابل ملاحظه‌اش هم آرسنال، گندرمن مارکت ، خانه‌ی اپرا و کلیسای جامع سنت هدویگ هستند.

خیابان کورفورشتندام:

کورفورشتندام یکی دیگر از خیابان‌های بسیار متمایز شهر برلین به شمار می‌رود که در امتداد اونتر دن لیندن کشیده شده است. این خیابان یکی از بهترین نواحی خرید هم محسوب می‌شود. کورفورشتندام از کلیسای یادمانی کایزر ویلهلم آغاز شده و تا سه کیلومتر به سمت غرب ادامه می‌یابد. قدمت اینجا به قرن شانزدهم باز می‌گردد اما اوج شهرتش از اواخر قرن نوزدهم و اوایل بیست اتفاق افتاد. روشن‌فکران و هنرمندان زیادی در آن دور هم جمع می‌شدند و خیلی زود تئاتر‌ها، کافه‌ها و کلوب‌های شبانه مختلف در امتدادش شکل گرفتند.

کارل مارکس آلی:

این خیابان یک بلوار یادمانی سوسیالیستی است که بین سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۰ ساخته شد. امروزه این بلوار به نام کارل مارکس شهرت یافته است. در امتداد این خیابان آپارتمان‌هایی شیک و بزرگ برای کارگران، مغازه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، یک هتل توریستی و سینمایی بزرگ ساخته بودند. کارل مارکس آلی حدود ۲ کیلومتر طول داشته و با ساختمان‌هایی بزرگ به سبک کلاسیک سوسیالیستی از اتحاد جماهیر شوروی احاطه شده است.

علاوه بر اینها خیابان هایی نظیر خیابان ویلهلم ، خیابان فردریش ، فرانکفورتر آلی ، خیابان کارل لیبکنخت ، خیابان لایپزیگر و خیابان تاونتزین نیز از خیابانهای معروف برلین به شمار میروند.

همچنین اگر قسط خرید در این شهر را دارید بهترین مراکز خریدی که میتوانید به آنها سر بزنید مرکز خرید الکسا ، مرکز خرید کورفوراستندام ، مرکز خرید برلین ، مرکز خرید هکشرمارکت ، مرکز خرید فردریش تراسه و مرکز خرید اشلاشتراسه هستند.

این فروشگاه ها نیز سوغاتی های کلاسیک و ارزشمندی از برلین را در اختیارتان قرار میدهند : آمپلمن ، برلین دلوکس ، کادیوی ، شکلات سواده و فریک اوت.

در حومه ی برلین نیز مقاصد گردشگری وجود دارد و در صورتی که علاقمند باشید میتوانید سفر کوتاهی به حومه ی برلین نیز داشته باشید:

ساکسن هاوزن :

ساکسن هاوزن در ۴۰ کیلومتری شمال برلین قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین سفرهای یک روزه برای گردشگرانی است که به شهر سر می‌زنند. این مقصد به قدری پر طرفدار است که هتل‌ها و هاستل‌ها به سادگی می‌توانند شما را برای پیدا کردن تور و وسیله نقلیه کمک کنند. حتی اگر شما برخی از معروف‌ترین زندان‌های اروپا را دیده باشید، ساکسن هاوزن به دلایل متعددی از آن‌ها متمایز خواهد بود. یکی از این علل، نزدیک بودن آن به پایتخت سابق رژیم نازی است. علاوه بر آن اینجا یکی از اولین کمپ‌هایی بود که شروع به کار کرد و از اوایل سال ۱۹۳۶ در آن افرادی را زندانی می‌کردند. ساکسن هاوزن به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز آموزشی پرسنل اس اس نیز استفاده می‌شد و بعد از جنگ، شوروی‌ها که خود از زندانی‌های معمول ساکسن هاوزن بودند از آن برای نگهداری از زندانیان نازی استفاده کردند.

پارک گرونوالد:

برای جایی سبک‌تر و زیباتر می‌توانید به پارک گرونوالد (Grunewald) در غرب مرکز شهر سر بزنید که با سیستم حمل و نقل عمومی به سادگی می‌توان به آن دسترسی داشت. علاوه بر این موقعیت برای بازدیدکنندگان که خود را در محوطه سبز و خیره کننده پارک غرق کنند، این پارک شانس فراموشی تمام مناظر شلوغ شهری را نیز به آن‌ها می‌دهد. محوطه‌های تاریخی زیادی در این نواحی وجود دارند و از بلندی‌ها می‌توانید به شهر اشراف داشته باشید. سعی کنید حتماً تویفلس برگ (Teufelsberg) که برج مراقبت متروک آمریکایی‌ها در دوران جنگ سرد در آن قرار دارد را ببینید. با تماشای موزه هنر معاصر می‌توانید به ارزش سفر خود بیفزایید.

پوتسدام :

اگر چه پوتسدام (Potsdam) تنها ۳۵ کیلومتر از برلین فاصله دارد اما از نظر زیبایی‌شناسی و تاریخی حال و هوایی بسیار متفاوت از آن را به نمایش می‌گذارد که مایه غافلگیری بازدیدکنندگان خواهد شد. از خیابان‌های حفاظت شده چشمگیر گرفته تا معماری ظریف و بدیع و مناظر طبیعی، پوتسدام کمترین شباهت را به شلوغی زندگی روزمره برلین دارد. علاوه بر آن یونسکو این شهرک را به خاطر پارک‌ها و کاخ‌هایش جزو میراث‌های جهانی خود به ثبت رسانده است. کاخ سانسوسی یکی از کاخ‌های تابستانی شاه فردریک کبیر به شمار رفته و باغ نویر نیز در تمام روزهای سال دیدنی و افسونگر خواهد بود.

تفرجگاه جزیره ای کراوس نیک :

شاید وقتی به برلین فکر می‌کنید هیچ ارتباطی بین آن و یک منطقه استوایی نبینید؛ اما نقطه کوچکی به فاصله تنها ۱ ساعت از برلین به صورت یک واحه سرسبز و متروک شما را شگفت زده خواهد کرد. بازدیدکنندگان می‌توانند در این جزیره بزرگ‌ترین استخر استوایی داخلی قاره را تماشا کنند. این استخر از زیبایی‌شناسی بالی الهام گرفته شده و با یک آبگرم، چند آبشار و گیاهان گوناگون تکمیل می‌شود. کراوس نیک مانند یک گوهر پنهان است که کمتر گردشگران آن را می‌شناسند. اینجا یکی از بهترین راه‌های فرار از زمستان‌های سرد و تیره برلین خواهد بود.

اقامت :

ما به شما پیشنهاد میکنیم در بین هتل‌های اقتصادی برلین گزینه‌ای باب میلتان انتخاب کنید که خاطرات بی‌نظیری برایتان باقی بگذارد . برلین در این زمینه چند گزینه‌ منحصر به فرد با طراحی جذاب، موقعیت عالی، اتمسفر سرگرم‌کننده و قیمت‌های مناسب دارد. در این فهرست گزینه‌هایی در محله‌های مختلف را گنجانده‌ایم تا بتوانید جاذبه‌های گوناگون، غذا، نوشیدنی و زندگی شبانه این منطقه‌ها را تجربه کنید:

هتل مون بیژو در قلب محله میته ، هتل هوتن پالاست ، هتل گریمس ، هتل میکلبرگر و هتل آستل

اگر میخواهید اقامتی ارزان تر در برلین را تجربه کنید میتوانید از هاستل های متنوع در این شهر استفاده کنید و اگر نمی‌دانید کدام هاستل برلین در آلمان را برای اقامت انتخاب کنید، می‌توانید از لیست پیشنهادی ما استفاده کنید :

سیرکس هاستل ، پلاس برلین ، ایست سون برلین هاستل ، ففربت هاستل ، ومبتس سیتی هاستل برلین ، گراند هاستل برلین و گنراتور برلین میته

به طور کلی هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان از شبی ۴۰ یورو شروع می‌شود و این مبلغ بابت اتاق دوتخته همراه با حمام و صبحانه است. هتل‌های بهتر و مشهورتر از شبی ۷۰ یورو شروع می‌شوند. یکی دیگر از انتخاب‌هایی که دارید، سر زدن به سایت Airbnb و پیدا کردن جایی برای کرایه کردن است. استفاده از این سرویس در برلین بسیار رایج است و هزینه‌ی کرایه‌ی اتاق‌های اشتراکی آن از شبی ۲۰ یورو شروع می‌شود. اگر بخواهید یک آپارتمان یا خانه‌ی کامل را کرایه کنید، شبی ۴۰ یورو یا بیشتر باید پرداخت کنید.

رفت و آمد :

برلین شهری بزرگ و گسترده است و امکانات خوبی از نظر حمل و نقل عمومی دارد و به راحتی می‌توانید با وسایل حمل و نقل عمومی به گوشه و کنار شهر سر بزنید. بلیط‌های تک سفره‌ ۲/۸ یورو و بلیط های مسیرهای کوتاه ۱/۷ یورو است. بلیط‌های روزانه انتخاب بهتری هستند به خصوص اگر بخواهید از وسایل نقلیه‌ی عمومی زیاد استفاده کنید. مثلا اگر قصد دارید در روز بیش از سه سفر انجام دهید بلیط‌های روزانه بگیرید که ۷ یورو قیمت دارند. از یک بلیط می‌توانید در مترو، اتوبوس و تراموا استفاده کنید. بلیط‌های هفت روزه ۳۰ یورو قیمت دارند. امکان کرایه‌ی دوچرخه در شهر برلین وجود دارد و با پرداخت روزانه ۱۵ یورو می‌توانید دوچرخه کرایه کنید. دوچرخه‌سواری یکی از بهترین روش‌های برای گشت و گذار در شهر است و اهالی شهر هم بسیار از آن استقبال می‌کنند. برای قطارهای بین شهری باید بین ۳۶ تا ۱۶۰ یورو بسته به مسافت بین شهرها و زمانی که بلیط را رزرو می‌کند، باید بپردازید. برای اینکه بتوانید تخفیف‌های خوبی بگیرید و هزینه‌ی کمتری بپردازید، بهتر است که از قبل بلیط‌های مورد نظرتان را رزرو کنید.

خورد و خوراک:

رستوران‌گردی به یکی از تفریحات معمول در برلین تبدیل شده است. گزینه‌های متنوع و متفاوتی در این شهر پیش روی شما قرار دارد که می‌توانید بر اساس ذائقه و بودجه خود، آنها را انتخاب کنید در سال‌های اخیر بازار رستوران‌گردی در برلین حسابی داغ شده است. حضور پررنگ باجه‌های اغذیه (در برلین به آن‌ها «ایمبیس» می‌گویند) حاکی از آن است که می‌توانید با کمتر از 5 یورو از خوردن فلافل و فست فودهای ویژه آلمانی لذت ببرید. از آن طرف در شهر آن‌قدر رستوران درجه‌ یک وجود دارد که می‌توانید تا چند هفته هر روز به آن‌ها سر بزنید و غذاهای متنوع میل کنید. رستوران های زیر را در شهر برلین به شما معرفی میکنیم :

رستوران روتز ، رستوران گلس ، رستوران گریل رویال ، رستوران کوکی خامه ای ، رستوران ماریلکین ، رستوران پرنده و رستوران موسیو وونگ

نکات صرفه جویی در برلین:

راه های زیادی برای صرفه جویی در هزینه ها در برلین وجود دارد که از جمله ی آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

بازدید از آثار هنر خیابانی : برلین در یونسکو تحت عنوان «شهر دیزاین» نام گرفته است و این عنوان به خوبی در موزه‌های بین‌المللی و حتی خیابان‌های آن قابل مشاهده است. برای شهری که اغلب با تقسیم شدن و ظلم و ستم روبرو شده، هنر خیابانی راهی برای مردم عادی بود تا صدایشان را به گوش دیگران برسانند. در واقع برلین اولین موزه هنر خیابانی خود را برای آموزش مردم بومی و بازدیدکنندگان افتتاح کرد تا درباره این بخش به خصوص هنر بیشتر بدانند. هنر خیابانی به یک گونه‌ از راه بیان افکار و سخنان تبدیل شده و برلین هم با آثاری از هنرمندان بین‌المللی، منظره جذابی از آن را به نمایش می‌گذارد. بسیاری از برجسته‌ترین هنرمندان جهان به شکل‌گیری این صحنه دیدنی از هنر خیابانی کمک کرده‌اند و چهره همیشه در حال تغییر برلین را زیباتر نمودند. به همان سرعتی که آثار جدید ظاهر می‌شوند آثار قدیمی هم یا با رنگ یا شرایط آب و هوایی، وَندالیسم یا حتی توسط خود هنرمند از بین می‌روند. پیوستن به یکی از تورهای برلین، شما را با بهترین آثار هنر خیابانی این شهر آشنا کرده و داستان پشت آن را بهتر درک خواهید کرد.

از کارت دانشجویی خود استفاده کنید : در این شهر دانشجویی، همراه داشتن کارت دانشجویی بین‌المللی به کارتان خواهد آمد. برای اینکه غذا، نوشیدنی، اقامتگاه و ورودی موزه‌ها برایتان ارزان تمام شود و تخفیف دانشجویی بگیرید، کارت شناسایی بین‌المللی خود را همراه داشته باشید.

از تورهای پیاده روی رایگان استفاده کنید : این تورها روزانه برگزار می‌شوند و حدود چهار ساعت طول می‌کشند. در جریان این تور اطلاعات خوبی در مورد شهر کسب می‌کنید. تورها از دروازه‌ی Brandenburg شروع می‌شوند و به سمت نقاط مهم شهر ادامه پیدا می‌کنند. این تور شما را به گشت و گذار در مرکز شهر می‌برد، جاذبه‌های مهم را نشان می‌دهد و در مورد تاریخ شهر اطلاعات خوبی به شما می‌دهد. البته تورهای متعددی در اطراف ساختمان‌های تاریخی شهر برگزار می‌شود و اگر تمایل دارید که در مورد جاذبه‌ای خاص اطلاعات کسب کنید، می‌توانید از تورهای اختصاصی آن استفاده کنید. از دفاتر گردشگری می‌توانید اطلاعات لازم در مورد تورهای پیاده‌روی رایگان شرکت‌های مختلف به دست آورید.

از وعده ی ویژه ی نهار استفاده کنید : در رستوران‌ها معمولا وعده‌ی ویژه‌ی ناهار در طول هفته عرضه می‌شود که قیمت‌های بسیار مناسبی دارد. در این منوهای ویژه می‌توانید استارتر و غذای اصلی را با قیمت ۶ یورو سفارش دهید. قیمتی که برای وعده‌ی کامل ناهار بسیار مناسب است.

از موزه ها دیدن کنید : از آنجایی که این شهر تاریخی بسیار پرفراز و نشیب و دردناک دارد، مسئولان برلین موزه‌های متعددی در شهر تاسیس کرده‌اند که ورودی بسیاری از آنها رایگان است برای اینکه گردشگران و اهالی شهر بتوانند به راحتی با تاریخ این شهر آشنا شود و گوشه‌ای از دشواری‌های آن را ببینند. از این فرصت استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید در مورد شهر و تاریخچه‌ی آن یاد بگیرید. به علاوه، می‌توانید کارت گردشگری برلین با نام برلین ولکام (Berlin Welcome) بگیرید که امکانات متعددی به شما می‌دهد. مثلا استفاده‌ی رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی، تخفیف در ورودی بیش از ۲۰۰ جاذبه‌ی گردشگری و ورودی رایگان به بسیاری از موزه‌هایی که هزینه‌ی ورودی دارند. اگر می‌خواهید از موزه‌ها و جاذبه‌های زیادی دیدن کنید، حتما این کارت‌های گردشگری را بگیرید.

غذای ارزان بخورید : هزینه‌ی یک شهر و مقرون‌به‌صرفه بودن آن را می‌توانید از روی قیمت غذاها بررسی کنید. غذا در برلین بسیار ارزان و مقرون‌به‌صرفه است. نه فقط غذاهای خیابانی مثل انواع سوسیس، کباب و پیتزا بلکه غذای رستوران‌ها هم در برلین ارزان است. بسیاری از غذاهای ارزان را می‌توانید زیر ۷ یورو پیدا کنید. در برلین کباب‌های بسیار خوبی پیدا می‌شود.

استفاده از کوچ سرفینگ: اگر می‌خواهید هزینه‌های سفرتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و علاوه بر این، یک راهنمای محلی داشته باشید که شما را برای گشت و گذار در شهر راهنمایی کنید، از خدمات سایت کوچ سرفینگ استفاده کنید. استفاده از این روش، مزایای زیادی دارد. می‌توانید دوستان محلی پیدا کنید که این دوستان محلی مسیرهای جذابی به شما نشان می‌دهند که از چشم بسیاری از گردشگران دور می‌ماند. از آنجایی که برلین یک شهر محبوب برای گردشگران است، باید درخواست خود را برای پیدا کردن میزبان زودتر ارسال کنید. به خصوص در فصل تابستان که تعداد گردشگران بسیار زیادتر از سایر فصول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *