غذا ها و نوشیدنی ها در هلند

0
261
stamppot met boerenkool
stamppot met boerenkool


کشور هلند بر خلاف کشورهایی همچون فرانسه, ایتالیا و اسپانیا غذاهای معروفی زیادی ندارد. اما این بدان معنی نیست که هلند از سنت آشپزی و طبخ بی بهره است. هلندی ها علاقه عجیبی به خوردن سیب زمینی دارند. آن ها از از بشقاب های گوشتی سنتی همراه با سیب زمینی, سبزیجات بخارپز شده و نوعی آبگوشت استفاده می کنند. از جمله معروف ترین غذاهای زمستانی هلند سوپ نخود فرنگی به همراه سوس مخصوص و یا ژامبون است که با نان ترد خورده می شود.
در شب سال نو بوی خوش نوعی کیک (Oliebollen) از هر خانه ای به مشام می رسد. این کیک یا کلوچه در زبان انگلیسی به دونات هلندی معروف است. در این کیک خوشمزه از سیب, کشمش, تخم مرغ, آرد و شکر استفاده می شود.
هلند به دو دلیل شراب های خوبی ندارد: ۱٫ مردم هلند با خوردن این نوشیدنی میانه ی خوبی ندارند. ۲٫ شرایط آب و هوای هلند مناسب تولید آن نیست.
در عوض مردم هلند به نوشیدن انواع آب میوه ها علاقه زیادی دارند. آن ها از جمله تولید کننده ها و مصرف کننده های معروف آبجوهای کم الکل هستند. از جمله تولیدات معروف آن ها Amstel و Heineken می باشد.
در هلند قهوه به همراه شیر (koffie verkeerd) نیز طرفداران بسیاری دارد.
پنیرهای هلند نیز دارای شهرت جهانی می باشند. از جمله انواع معروف پنیر هلندی می توان به Gouda ,Edam ,Leyden و Leerdammer اشاره کرد.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

وعده های غذایی

صبحانه:
صبحانه در هلند معمولا از مواردی همچون نان, پنیر, کره, مربا یا عسل, تخم مرغ و سوسیس تشکیل می شود. به عنوان نوشیدنی از آب میوه, قهوه, چای و شکلات داغ استفاده می شود.
uitsmijter از دیگر بشقاب های سنتی هلند برای صبحانه است. این بشقاب از تخم مرغ, نان, پنیر و ژامبون یا بیکن (bacon) تشکیل شده است.

ناهار:
به دلیل جامعه ی کاری هلند وعده ناهار بسیار سبک میل می شود. خوردن ساندویچ, انواع کتلت به همراه انواع سویس و کالباس, ماکارونی, املت و سالاد مرسوم است.
خوردن ماهی green herring به صورت خام به همراه نمک از معروف ترین غذاهای هلند است.

شام:
در این وعده هلندی ها از انواع مختلفی از غذا ها استفاده می کنند. به دلیل اینکه هنگام ناهار اغلب به خانه نمی آیند به وعده شام نگاه ویژه ای دارند.

برخی از بشقاب های معروف عبارتند از:
Erwtensoep, Groentensoep, Stamppot, Patat, Kroket ,Frikandel, Haring و Seafood

برخی از انواع دسرها:
Pannekoeken, Wafels met slagroom, Offertje, Spekkoek, Poffertjes, Stroopwafel, Vla, Hopjes-vla ,bitterkoekjes-vla, Vlaai و Drop