نگاهی به هزینه های زندگی در هلند

0
571
Boodschappen 1
Boodschappen 1

مجله خبری توریستی ایرانیان هلند: دانشجویان و کسانی که برای زندگی به کشور هلند وارد می شوند همواره با سئوالات اساسی در مورد هزینه ها و استفاده درست از بودجه شخصی روبرو هستند. در مطلب زیر تلاش شده است که یک شمای کلی از هزینه ها در هلند تصویر شود.

هزینه زندگی در هلند هم مثل تمامی کشور ها رابطه مستقیم با طرز زندگی کردن شما دارد. مسائل دیگری مانند شهری که در ان زندگی می نمایید هم بسیار تعین کننده است. این نوشتار همه چیز را بصورت میانگین در نظر می گیرد که متناسب با هر شخص و شیوه ی زندگی او ممکن است تغییر کند. هزینه زندگی در هلند را میتوان بر مبنای چهار موضوع اصلی زیر بررسی کرد:

۱- مسکن

۲- خورد و خوراک

۳- رفت و آمد

۴- بیمه

مسکن:

هزینه مسکن بصورت دانشجویی به طور متوسط بین ۳۵۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد.این تفاوت قیمت ها به دلیل شهر محل تحصیل، نوع مسکن،  امکاناتی که بر روی کرایه به شما داده می شود و چند آیتم دیگر می باشد.برای مثال هزینه مسکن در آمستردام بیشتر از سایر شهر های کوچک می باشد.همچنین گاه خدماتی مانند اینترنت، تلوزیون هزینه برق هزینه گرمایش خانه و … بر روی کرایه محاسبه می  شود تحقیقات نشان داده است در بسیاری از موارد استفاده از خوابگاه های دانشجویی (حدود ۴۵۰ یورو در ماه ) به صرفه تر از اجاره خانه و یا اتاق بوده است. .

البته خانواده ها می توانند خانه اجاره کنند که باز بر حسب فاکتور های متفاوت حداقل ۱۰۰۰ یورو برای اجاره خانه باید در نظر گرفت.

اینترنت، تلفن و تلوزیون با هم چیزی حدود ۴۰ یورو هزینه خواهد داشت. هزینه های انرژی هم از ۵۰ تا ۱۵۰ یورو است.

البته افرادی که اقامت دارند ضمن برخورداری از خانه های ارزان قیمت بنام سوشیال، از دولت کمک هزینه هایی نیز دریافت می کنند.

خورد و خوراک:

در هلند سوپر مارکت های متفاوتی وجود دارند. بنظر می رسد ارزان ترین سوپرمارکت ها در هلند آلدی و لیدل باشند. اگر محصولات با کیفیت بهتر و گران ترخواسته باشید آلبرت هاین، یومبو و پلوس. البته بهتر این است که به حراج های سوپرمرکت ها دقت کنید تا بتوانید با کیفیت ترین خرید را داشته باشید. مثلا گاهی حراج یک سوپر ماکت گران تر خیلی هم به صرفه است.

در کنار این ها فروشگاه هایی وجود دارند که به مغازه های ترک ( ایرانی، افغان، عرب) معروف هستند و در این ها می توانید محصولات شرقی و خاورمیانه ای پیدا کنید که طبیعتا گاهی گران تر است. ولی ( بسته به شهری که در آن هستید) ممکن است خرید گوشت و میوه از این ها بصرفه تر باشد.

برخی نمونه ها  در سوپر مارکت های هلند:

گوشت : ۹-۱۲ یورو

مرغ: ۳٫۵ یورو

گوشت چرخ کرده: ۵٫۵ – ۶٫۵ یورو

سیب: ۱٫۵-۲٫۵ یورو

برنج ۱۰ کیلویی بسمتی: ۲۵- ۲۰ یورو

سیب زمینی (۳ کیلو) : ۱٫۸- ۳ یورو

نوشابه خانواده: ۶۰ سنت تا ۱٫۴ یورو

چای دو غزال: ۴ یورو

قارچ هر بسته ۸۰ سنت

بادمجان هر عدد: ۵۰ سنت

چند نمونه هم برای اینکه در جریان بهای خوراک در رستوران ها باشید: چلوکباب کوبیده ایرانی از ۱۲ یورو به بالا. پیتزا (دومینو) ۵ یورو به بالا. کباب ترکی ۵ یورو، سرویس غذای بوفه (All you can eat) در رستوران چینی ۲۵ یورو به بالا.  هزینه یک فنجان چای یا قهوه ۲ یورو – یک ساندویچ پنیر ۳ یورو و یا یک وعده ناهار در یک رستوران معمولی با نوشیدنی ۷-۸ یورو می باشد.

آشنایی با غذاهای هلندی

رفت و آمد: 

اتوبوس درون شهری (اگر کارت اشتراک یا قابل شارژ داشته باشید) از ۱٫۱۰ شروع می شود.

اگر بهای اتوبوس را نقدا پرداخت کنید ۲ یورو به بالا.

هزینه ی خرید دوچرخه ی دست دوم از حدودا ۷۰ یورو است.

قطار های بین شهری هم می شود گفت که از ۵ یورو به بالا حساب کنید. البته کسانی که کارت آبونمان یکساله بنام OV دارند از ۴۰ درصد تخفیف برخوردار می شوند.

اگر مایل به استفاده از خودروی شخصی هستید: خودروی مناسب دست دوم را می توانید از حدود ۲۰۰۰ یورو بیابید که البته ارزانتر هم گیر میاید.

در زمان نگارش این مطلب نرخ بنزین برای هر لیتر ( میانگین) ۱٫۶ است. به این موضوع باید مالیات خودرو ( چیزی حدود ۳۵ یورو ) و بیمه شخص ثالث اجباری هم اضافه کنید.

بیمه (منظور بیمه درمانی است )

بیمه خدمات درمانی اولیه در هلند اجباری است. برای آن بطور میانگین ۱۱۰ یورو در ماه باید در نظر بگیرید. فرزندان زیر ۱۸ سال شما رایگان خواهند بود.

این مطلب در واقع ارائه دهنده ی اطلاعات کلی برای زندگی در هلند بود و کسانی که نیاز به اطلاعات دقیق تر دارند باید در نظر بگیرند که هزینه های زندگی در هلند در اینجا بصورت میانگین براورد شده است.