پرواز شماره ام اچ 17

0
542
BA03871C DA41 4B0C 8EB0 EA7AF6C4A777
BA03871C DA41 4B0C 8EB0 EA7AF6C4A777

مجله خبری ایرانیان هلند: امروز در هلند مراسم یادبود پنجمین سالگرد سقوط هواپیمای شماره MH17 از آمستردام به مالزی برگزار می شود. بیشتر مسافران این هواپیما با 298 سرنشین-که بر فراز اوکراین هدف موشک نظامی قرار گرفت هلندی بودند که به تعطیلات می رفتند.

پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی (با نماد اختصاری MH17) پروازی مستقیم از شرکت هواپیمایی مالزی بود که ازآمستردام در هلند به مقصد کوالالامپور در مالزی در حرکت بود. این پرواز در میان راه در مرز روسیه و اوکراین سرنگون شد. تحقیقات نشان از پرتاب موشک به سمت هواپیما به عنوان دلیل سقوط آن داده است.  دولت اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه یکدیگر را به سرنگونی این هواپیما متهم کردند. ملیت مسافران هواپیما عبارتند از: ۱۹۲ شهروند هلند، ۲۷ استرالیایی، ۴۴ مالزیایی، ۱۲ اندونزیایی، ۱۰ بریتانیایی به همراه ۴ آلمانی، ۴ بلژیکی، ۳ فیلیپینی و یک کانادایی در پرواز ام. اچ ۱۷ حضور داشته‌اند که همگی کشته شده‌اند.

هواپیما در استان دونتسک در شرق اوکراین سقوط کرد که در آن زمان شاهد درگیری سنگین بین شورشیان جدایی طلب طرفدار روسیه و دولت مرکزی اوکراین بود و هواپیماهای نیروی هوایی اوکراین پیشتر در آن فعالیت داشتند. در زمان سقوط هواپیما، دولت اوکراین با استناد به استراق سمع مکالماتی که گفته می‌شد بین فرماندهان شورشی صورت گرفته، اعلام کرد که هواپیما هدف اصابت موشک زمین به هوای پیشرفته‌ای قرار گرفته که روسیه در اختیار شورشیان قرار داده بود.

در تاریخ ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵ قطعنامه شورای امنیت که در نظر داشت با تشکیل یک دادگاه جنایی بین‌المللی، عاملان سقوط پرواز ام اچ ۱۷ بر فراز اوکراین را مجازات کند، توسط روسیه وتو شد.

خانواده قربانیان حادثه سرنگونی هواپیمای مالزی -پرواز ام.اچ 17  با طرح ادعای حقوقی در دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا مستقر در استراسبورگ خواستار پرداخت 10 میلیون دلارغرامت توسط دولت روسیه به خانواده هر قربانی این حادثه شدند.

حدود پنج سال پس از سقوط یک هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی مالزی در آسمان اوکراین بازرسان این پرونده علیه چهار مظنون قرار بازداشت صادر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، بازرسان روز چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) در اوترخت هلند گفتند، چهار نفر روسیه در این رابطه مظنون شناخته شده‌اند.

سه نفر از مظنونان شهروند روسیه‌اند و یکی از آن‌ها شهروند اوکراین (جدایی طلب) است. محاکمه این چهار نفر به اتهام قتل ۲۹۸ نفر قرار است نهم مارس سال ۲۰۲۰ در هلند ‌شروع شود.

بنای یادبود قربانیان این پرواز در غرب آمستردام ساخته شده است.

بنای یادبود قربانیان پرواز ام اچ 17
بنای یادبود قربانیان پرواز ام اچ 17

بیشتربخوانید:

هزینه های کفن و دفن در هلند چقدر است؟

نگاهی به هزینه های زندگی در هلند