چگونگی رسیدگی به پرونده پناهندگی در هلند

0
917
TerApel
TerApel

مجله خبری توریستی هلند: مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در هلند می تواند پیچیده وسردرگم کننده باشد. در این مطلب تلاش کرده ایم مراحل رسیدگی به پرونده ی یک پناهجو در هلند را به زبان ساده توضیح دهیم.

برای آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعات مهاجرتی, فرصت های شغلی و دانشجویی در هلند به کانال تلگرام ایرانیان هلند بپیوندید:

اداره مهاجرت 

در هلند ارگان  رسیدگی کننده  به درخواست های پناهندگی، اداره مهاجرت هلند با عنوان مخفف IND است.

پس در واقع  هرکس که خود را در خاک هلند – به جز فرودگاه – به عنوان پناهجو به پلیس هم معرفی کند، از طرف پلیس به مرکز ثبت نام اداره مهاجرت در شهر «ترآپل» معرفی میشود. همچنین پناهجویان میتوانند مستقیما به تراپل مراجعه و در آنجا اسکان یابند.

کسی که درخواست پناهندگی میکند، پناهجو نامیده میشود و پس از آنکه اجازه اقامت از طرف دولتی به او اعطا شد، پناهنده خوانده میشود.

%da%a9%d9%85%d9%be-%d9%be%d9%86%d8%a7%d9%87%d8%ac%d9%88%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%87%d9%84%d9%86%d8%af-20
یکی از اتاق های کمپ محل اسکان پناهجویان

پس از معرفی، پلیس موظف است اطلاعات اولیه در خصوص هویت ومسیر (نحوه ورود به خاک هلند) را از پناهجو گرفته و وی را به مرکز جامع رسیدگی به پرونده ها در هلند (کمپ تراپل) راهنمایی کند. نکته مهم این است که کسی که با درخواست پناهندگی به پلیس مراجعه میکند، دستگیر نمی شود، پس هراسی از این بابت وجود ندارد.

 تشخیص هویت و ثبت مشخصات بیومتریک در کمپ تراپل

مرکز ثبت نام پناهجویان در ترآپل در روزهای عادی از ۷ صبح تا ۱۸ پناهجویان را پذیرش میکند. این مرکز در روزهای شنبه و یکشنبه نیز از ساعت ۷ صبح الی ۱۴ نیز باز است.

پیش از ورود افراد به ترآپل، مشخصات آنها از اداره پلیسی که خود را به آن معرفی کرده بودند، برای پلیس مستقر در این مرکز ارسال میشود.

پناهجویان باید در سالن انتظار برای تکمیل گزارش پلیس و ثبت مشخصات بیومتریک منتظر بمانند.

در این مرحله هیچ کس به عنوان همراه اجازه ندارد پناهجو را همراهی کند.

پلیس در مصاحبه ای کوتاه، مشخصات فردی و نحوه ورود به خاک هلند را مجددا از پناهجو سوال میکند و از او مدارک هویتی اش را خواهد خواست.

همچنین فهرستی از وسایل همراه پناهجو (از قبیل محتویات جیب یا کیف و …) نیز تهیه میشود.

در این مرحله پناهجو باید درستی گفته هایش را با امضا تائید کند. همچنین به او فرم درخواست پناهندگی از کشور پادشاهی هلند داده میشود تا تشکیل پرونده برای او شکل رسمی به خود بگیرد.

اسکن اثر انگشتان دست و گرفتن عکس پرسنلی، تکمیل کننده گزارش پلیس مهاجرت در ابتدای کار است.

پناهجو آنگاه به قسمت اقامتی کمپ منتقل می شود.

در این مرحله مردان و زنان بصورت مجزا در اتاق های ۱۰ تا ۱۶ تخته اسکان می یابند و وسایل اولیه مورد نیز از قبیل مسواک، خمیردندان، تیغ ریش تراش، ملحفه یک بار مصرف و صابون و شامپو در اختیارشان قرار داده میشود. پناهجویان یک وعده غذای گرم برای شام ( حدود ساعت ۶ عصر ) دریافت میکنند و برای نهار هم ساندویچ سرد (نان و کالباس – هلال ) داده خواهد شد

اقامت در این اردوگاه بسته معمولا بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول خواهد کشید و معمولا در روز دوم عکس رادیولوژی از ریه های افراد گرفته میشود تا در صورت ابتلا به سل یا بیماری های دیگر، بلافاصله تشخیص و مداوا صورت پذیرد.

  متولی اسکان پناهجویان COA

در طول پروسه پناهندگی، موسسه ای که بصورت مخفف «کوآ» خوانده میشود، مسوولیت مسکن ، تغذیه و نقل و انتقال پناهجویان رابر عهده دارد. این نهاد یک سازمان خصوصی است و مستقل از اداره مهاجرت عمل میکند.

  انتقال به کمپ استراحت

بعد از این مرحله پناهجویان برای استراحت و تمدد اعصاب (به ویژه برای کسانی که از شرایط جنگی و یا قحطی گریخته و خود را به هلند رسانده اند این کمپ ها مفید است.) به چند اردوگاه در نقاط دیگر هلند برده میشوند.

در صورت کم بودن تعداد مراجعان، دو کمپ «خیلزه» و «واخنینگن» محل اقامت پناهجویان خواهد بود، در غیر این صورت آنها را به کمپینگ ها یا مراکز موقتی که به این منظور توسط «کوآ» اجاره شده است، منتقل میکنند.

اقامت در دو کمپی که از آنها نام برده شد، بین ۲ تا ۴ هفته است اما اگر تعداد مراجعین زیاد باشد، گاه افراد برای رسیدن به خیلزه یا واخنینگن، تا دو ماه در کمپ های موقت می مانند.

  آغاز پروسه رسیدگی به پرونده

با ورود به کمپ های خیلزه و واخنینگن،گردش کار اداری پرونده ها آغاز میشود. پناهجو در این مرحله نشست هایی با پزشک، انجمن حمایت از پناهندگان VWN  و همچنین وکیل خود خواهد داشت.

در دیدار با پزشک، وضعیت عمومی پناهجو مورد سوال قرار میگیرد. پزشک باید مطمئن شود پناهجو از نظر جسمی و روانی برای حضور در مصاحبه های اداره مهاجرت آمادگی دارد.

 انجمن حمایت از پناهندگان هلند به اختصار VWN نامیده میشود و این موسسه مستقل، به حمایت از پناهجویان و پناهندگان میپردازد. «فی.وی.ان» با کمک افراد خیر اداره میشود و برای پناهجویان کمک های حقوقی و انسانی ارائه می کند.

پس از تعیین وکیل برای پناهجو، دیدار با وکیل در این مرحله انجام میشود. پناهجو باید در دیدار با وکیل، کل موضوعی را که بواسطه آن مجبور به درخواست پناهندگی شده و همچنین مسیری را که برای رسیدن به هلند طی کرده است، بازگو کند.

معمولا وکلا در هلند امیدواری بیجا به پناهجو نمیدهند و در صورتی که پناهجو مشمول قوانین پناهندگی نشود، صراحتا این موضوع را به موکل شان میگویند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعات مهاجرتی, فرصت های شغلی و دانشجویی در هلند به کانال تلگرام ایرانیان هلند بپیوندید:

مترجم در طول پروسه پناهندگی

درصورتی که فرد پناهجو مسلط به زبان هلندی یا انگلیسی باشد، مراحل اولیه کار بدون نیاز به مترجم صورت میپذیرد. چون اکثر کارمندان شاغل در IND ، COA و VWN به انگلیسی مسلط هستند، اما در دیدار با وکیل و یا مصاحبه های اصلی، توصیه میشود فرد به زبان مادری خود سخن بگوید و مترجم کار ترجمه را برعهده بگیرد، تا بیان منظور دقیق تر صورت پذیرد. در صورتی که فرد هلندی یا انگلیسی بلد نباشد نیز مترجم تلفنی روی خط می آید و با کمک او با پناهجو ارتباط کلامی برقرار می شود.

مترجم ها معمولا ایرانیان ساکن هلند هستند و آموزش دیده، مورد اطمینان و برای حفظ اطلاعات شما قسم یاد کرده اند.

مصاحبه های اصلی

برای انجام مصاحبه های اصلی، معمولا پناهجویان به شهرهای آرنهم یا دن بوش منتقل میشوند.

شعبه اداره مهاجرت در «زیفنار» یکی از قدیمی ترین مراکز انجام مصاحبه پناهجویان است که پناهجویان ساکن در کمپ آرنهم باید برای مصاحبه به آنجا بروند.

مراحل نهایی مصاحبه ها به این صورت است:

روز اول تعیین هویت و مسیر ورود به خاک هلند:

پناهجو در دیدار با مصاحبه گر اداره مهاجرت، باید هویت خود را برای او او اثبات کند. برای این کار داشتن یکی از مدارک رسمی (اصل شناسنامه، اصل کارت ملی یا اصل گواهینامه) کافیست. در غیر این صورت، پناهجو باید با پاسخگویی به سوالات مختلف هویت خود را اثبات نماید.

همچنین پناهجو باید مشخص کند، چطور به خاک هلند رسیده است.

روز دوم دیدار با وکیل و تصحیح مصاحبه اول:

وکیل با حضور در اداره مهاجرت متن مصاحبه فرد پناهجو را با حضور او بازبینی میکند تا چیزی از قلم نیفتاده باشد.

روز سوم مصاحبه اصلی:

در این مرحله پناهجو باید آنچه باعث شده او کشور هلند درخواست پناهندگی کند، شرح دهد. تمام گفته های وی توسط مصاحبه گر تایپ و ثبت میشود.

روز چهارم دیدار مجدد با وکیل و تصحیح مصاحبه دوم :

در این روز پناهجو مجددا با وکیل دیدار میکند و متن مصاحبه با کمک یک مترجم بررسی میشود.

روز پنجم بررسی پرونده در اداره مهاجرت

روز ششم اعلام پاسخ اداره مهاجرت به درخواست پناهندگی

پناهجویان در روز ششم پس از دریافت پاسخ کتبی اداره پناهندگی راهی یکی از کمپ های اسکان میشوند.

انواع جواب به درخواست پناهندگی

پس از بررسی متن اظهارات و مدارک ارائه شده توسط پناهجو، اداره مهاجرت یکی از ۳ پاسخ زیر را خواهد داد:

۱) جواب مثبت: این یعنی به پناهجو اجازه اقامت ۵ ساله داده میشود و میتواند برای برخورداری از حقوق پناهندگی، اقدامات بعدی را آغاز کند

۲) درخواست زمان بیشتر: در این صورت اداره مهاجرت از پناهجو میخواهد برای تحقیقات بیشتر به این اداره فرصت بدهد. به این معنی که پناهجو باید در کمپ اسکان منتظر اطلاع بعدی بماند. در این مدت ممکن است او بار دیگر برای پاسخگویی به برخی سوالات یا ارائه مدارک دیگر فراخوانده شود.

بر اساس قوانین هلند IND موظف است برای جلوگیری از اتلاف بودجه و وقت پناهجو، (جز در موارد خاص) نظر نهایی خود را حداکثر تا شش ماه اعلام نماید. البته این زمان با نظر اداره مهاجرت قابل تمدید است.

۳) جواب منفی: در این حالت اداره مهاجرت با یک نامه پناهجو و وکیلش را از پیش مطلع می کند که تصمیم اداره مهاجرت به صدور پاسخ منفی است. این کار پیش از اعلام رای منفی نهایی ابلاغ میگردد تا در صورتی که وکیل یا پناهجو مستنداتی برای برگرداندن نظر اداره مهاجرت دارند، ارائه کنند.

در صورت دریافت پاسخ منفی، به پناهجو فرصت اعتراض داده می شود.

معمولا وکیل با طرح دعوی در دادگاه هلند، خواستار حکمیت دادگاه در پرونده اختلافی پناهجو و اداره مهاجرت میشود که در مواردی

میتوان به دریافت اقامت با حکم دادگاه امیدوار بود.

بیشتر بخوانید:

گزارش تصویری کمپ پناهجویان در هلند
قوانین پناهندگی در هلند سختگیرانه است